Instagram icon Twitter icon
Affiliates
Visit www.ibewcanada.ca/!
Visit jlata.ca/!
Visit canadianlabour.ca/!
Visit bcfed.ca/!
Visit cleanenergybc.org/!
Important Links
Visit www.worksafebc.com/en!
Visit www.lrb.bc.ca/!
Visit skilledtradesbc.ca/!
Visit www.powerlinepodcast.com/!
Visit www.linemancoffeeco.com/!
Visit www.powerpioneers.com/!
Visit www.eetg.ca/!
Visit https://www.eiti.ca/!
Visit www.connectwealth.com!
Visit weconsultants.ca/!
Visit ibewhourpower.com/!
Visit eca.bc.ca!
Visit www.bccsa.ca/index.php!
Visit www.bcmsa.ca/!
Visit www.labourheritagecentre.ca/!
Unit Executive Members
Updated On: Jan 15, 2024

Unit Executive Members, elected every four years, conduct Unit Meetings (Union member meetings) in their geographic area on a regular basis  (see Unit Meetings calendar). 


Unit Executive Members

Unit 1 - Terrace, BC (North Coast)

Chair: Corey Higgins (appointed)

Vice Chair: Keith Gaskin (appointed)

Unit Recorder: Vacant

Executive Members (two positions): 1. Shane Zemenchik (acclaimed 2022); 2. Vacant

Unit 2 - Prince George, BC (Central Interior)

Chair: Lianne Bunting (appointed)

Vice Chair: Chris Pacheco (appointed)

Unit Recorder: Vacant 

Executive Members (two positions): 1. Bowen Leier; 2. Justin Matchett 

Unit 3 - Vernon, BC (Southern Interior)

Chair: Dean Kotaras (acclaimed)

Vice Chair: Jeremy O’Laney (acclaimed)

Unit Recorder: Shane Holmgren (acclaimed)

Executive Members (two positions): 1. Andy Appeldoorn (acclaimed); 2. Kelly Hambleton 

Unit 4 - Nanaimo, BC (Vancouver Island)

Chair: Lloyd Clark  (acclaimed)

Vice Chair: Sean Walker (elected)

Unit Recorder: Brad Masse (acclaimed)

Executive Members (two positions): 1. Zane Gauthier (acclaimed); 2. Mike Seary (acclaimed)

Unit 5 - Burnaby, BC (Greater Vancouver)

Chair: Mike McMinn (acclaimed)

Vice Chair: Jesse Adams (acclaimed)

Unit Recorder: Vacant

Executive Members (two positions): 1. Aaron Cornes (acclaimed); 2. Simon Gregg (acclaimed)

Unit 6 - Surrey, BC (Fraser Valley)

Chair: Jordan Flanagan (acclaimed)

Vice Chair: Jenny Short (acclaimed)

Unit Recorder: David Bentley (appointed)

Executive Members (two positions): 1. Devin Scott (acclaimed); 2. Vacant


-
  • Local 258 IBEW

    Copyright © 2024. All Rights Reserved.

    Powered By UnionActive


  • Top of Page image